V Liverpool po sveže fizioterapevtsko znanje
Razumevanje pacienta je ključno za uspešno rehabilitacijo
Eden najpomembnejših korakov v fizioterapiji je prisluhniti pacientu – prav skozi anamnezo se pogosto razkrijejo pravi vzroki za težave, ki jih pacient doživlja.
To pomembno sporočilo je bilo osrednja nit seminarja o rehabilitaciji ramena, ki sta ga nedavno obiskala fizioterapevta Mojca Ferfolja in Žan Antonio Gantar iz Artros Reha. Dogodek na Hope University v Liverpoolu je potekal v dveh delih: dvodnevni tečaj o rehabilitaciji ramenskega sklepa je vodila mednarodno priznana strokovnjakinja na tem področju, dr. Ann Cools. Temu je sledil še intenziven seminar pod taktirko dekana tamkajšnje zdravstvene fakultete, prof. dr. Omida Khaiyata.
Liverpool – mesto glasbe, nogometa in znanosti
Liverpool, znan po Beatlesih in strastnih nogometnih navijačih, je tudi dom prestižne Fakultete za zdravstvo in naravoslovne vede Univerze v Liverpoolu. Prav tu so strokovnjaki z vsega sveta razpravljali o sodobnih pristopih in raziskavah na področju rehabilitacije ramenskega sklepa.
Ključni poudarki seminarja
Teme seminarja so se osredotočale na najpogostejše težave ramenskega sklepa, kot so okvare rotatorne manšete, nestabilnost ramenskega sklepa, vnetna stanja in motnje v gibanju lopatice. Veliko pozornosti so namenili sklepni mobilizaciji in vajam, pa tudi najnovejšim raziskavam in trendom, ki oblikujejo sodobno fizioterapijo.
“Navdušena sva bila nad poglobljenimi raziskavami, obenem pa sva ugotovila, da že imava bogato praktično znanje, ki sva ga z veseljem delila z drugimi udeleženci,” pripoveduje fizioterapevt Žan. Na seminarju so sodelovali strokovnjaki iz 14 držav, kar je omogočilo izjemno zanimivo primerjavo pristopov med državami EU in drugimi deli sveta.
Čas in pogovor – nepogrešljiva elementa fizioterapije
Udeleženci so soglašali, da je komunikacija s pacientom ključnega pomena. Izkušnje in raziskave kažejo, da lahko poglobljen pogovor razkrije dodatne vzroke za težave, ki jih na prvi pogled morda ne bi prepoznali.
“Fizioterapevti imamo privilegij, da lahko paciente med terapijo zares dobro spoznamo – pogosto preživimo z njim vsaj 45 min na posameznem srečanju, poleg tega pa nas – v določenem rehabilitacijskem obdobju - obiskujejo redno. To je edinstvena priložnost, da razumemo njihov način življenja, delovne obremenitve in druge dejavnike, ki pomembno vplivajo na njihovo stanje,” poudarja diplomirana fizioterapevtka Mojca Ferfolja.
Izmenjava izkušenj za še boljšo oskrbo pacientov
Takšna srečanja niso le izobraževanje, temveč tudi priložnost za izmenjavo izkušenj in gradnjo novih pristopov k zdravljenju. Mojca in Žan se strinjata, da je kombinacija znanstvenih raziskav, praktičnega znanja in osebnega pristopa tista, ki vodi k najbolj učinkoviti in celostni obravnavi pacientov.
Saša Golob, breme ji je padlo z rame
Saša Golob
Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko