Skrb za zdravje olimpijskih športnikov je posebna čast. In odgovornost.
Ortopedski kirurg prof. dr. Matjaž Vogrin, dr. med., ki že več let uspešno sodeluje z medicinskim centrom Artros, je širši in predvsem športni javnosti poznan kot odličen specialist za športne poškodbe. Je predstojnik Inštituta za športno medicino na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru ter redni profesor na Medicinski fakulteti v Mariboru.
Popolno medsebojno zaupanje v ključnih trenutkih je bistvenega pomena
Dr. Vogrin deluje kot vodja zdravstvene službe tako slovenske nogometne reprezentance kot slovenske olimpijske reprezentance – vloga, v kateri že 15 let skrbi za slovenske olimpijce na poletnih olimpijskih igrah. Tako so bile letošnje olimpijske igre v Parizu že četrte v njegovi karieri »olimpijskega zdravnika.«
»Olimpijske igre so vedno posebno doživetje. Za številne športnike pomenijo vrhunec kariere, za mnoge tudi enkratno življenjsko priložnost, saj ne vedo, ali se jih bodo čez štiri leta lahko spet udeležili. To pomeni, da so mnogokrat pripravljeni tvegati (še) več kot na kakšni drugi tekmi,« pripoveduje dr. Vogrin.
»Glavni cilj zdravstvene ekipe olimpijske reprezentance je zagotoviti, da športniki pridejo na olimpijske igre zdravi, čim bolje pripravljeni ter da se jih ustrezno oskrbi v primeru zdravstvenih težav. V teh ključnih trenutkih je bistveno popolno medsebojno zaupanje med športnikom in zdravnikom, saj je cilj doseganje odličnih športnih rezultatov ob hkratnem varovanju zdravja športnika.«
Najbolj napeto je med pomembnimi tekmami
Kaj pa najbolj adrenalinski trenutki letošnjih iger v Parizu?
»Precej jih je bilo, predvsem med tekmami rokometa in odbojke. Kot zdravnik dogajanje sicer spremljaš bolj iz ozadja, a kljub temu dihaš skupaj s tekmovalci, se veseliš njihovih uspehov in občutiš žalost, kadar se ne izide čisto po načrtih. Ta močan čustven naboj daje olimpijskim igram še poseben čar,« zaključi dr. Vogrin.
Saša Golob, breme ji je padlo z rame
Saša Golob
Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko