Preprečimo poletne športne poškodbe
VISOKA CENA ZA IZPUŠČENO OGREVANJE
»Daj, pridi že! Začenjamo!« so vpili prijatelji z igrišča, ko sem komaj dobro odložil svojo brisačo na mehke iglice pod borovcem. »Evo me, takoj,« sem stekel in si vmes v naglici natikal kapo ter popravljal sončna očala. Odbojko na mivki naravnost obožujem; hiter in dinamičen šport, timski duh, skoki, tekmovalnost ... skratka, čista uživancija, dokler ne pristaneš takole,« med tarčno radiofrekvenčno terapijo rame temperamentno razlaga Miha.
»Tistih par minut, ki sem jih nepravično ukradel času za ogrevanje, se je sedaj spremenilo v par tednov, ko je moja gibljivost precej omejena in ne morem niti pomisliti na odbojko,« poklapano doda.
OGREVANJE, OGREVANJE in ŠE ENKRAT OGREVANJE
»Miha ni edini, ki je med rekreativno dejavnostjo staknil zoprno poškodbo. V fizioterapevtskem centru Artros Reha dnevno srečujemo posameznike s podobnimi zgodbami, « razlaga absolventka fizioterapije Maja Jovanović iz fizioterapije Artros Reha.
HLADNE MIŠICE SE LAHKO PRETRGAJO KOT HLADNO TESTO
Ogrevanje je ključni del vsake fizične aktivnosti, od profesionalnega športa do rekreativne odbojke. Z ogrevanjem povečamo srčni utrip in cirkulacije ter tako pripravimo telo na naloge, ki so pred njim. Mišice se oskrbijo s potrebnim kisikom in hranili, kar jim omogoča optimalno delovanje. Ste že kdaj poskusili raztegniti hladno testo? Ne raztegne se dobro in se lahko celo pretrga. Enako velja za naše mišice. S postopnim povečevanjem njihove temperature postanejo bolj prožne in manj dovzetne za zvine in natege.
KAKO DOLGO NAJ TRAJA OGREVANJE?
Ogrevanje naj traja približno 15 min.
KAKO NAJ OGREVANJE POTEKA?
Ogrevanje zvišuje telesno temperaturo, kar izboljša prenos živčnih impulzov in presnovo mišic, to pa ugodno vpliva na njihovo delovanje. Pri ogrevanju se pospeši delovanje kardiovaskularnega sistema, poveča se pretok krvi v mišice in zagotavijo se nujno potrebni kisik ter hranila.
Povzamemo torej lahko, da ogrevalna priprava optimizira delovanje mišic, kar pomaga pri različnih fizičnih aktivnostih, hkrati pa zmanjšuje tveganje za poškodbe, kot so zvini in nategi. Pogosti napaki pri ogrevanju sta hitenje skozi ogrevanje in zanemarjanje določenih mišičnih skupin. Pri ogrevanju je pomembno počasi začeti in postopoma povečevati intenzivnost. Pri različnih vadbah je potrebno ogrevanje temu ustrezno prilagoditi. Glede na intenzivnost vadbe se čas ogrevanje spreminja, vendar je dobro, da traja nekje od 10 do 20 minut.
Zdrava previdnost naj nas spremlja tudi med samo vadbo oz. športno aktivnostjo: prilagodimo jo svoji telesni pripravljenosti in vremenskim pogojem (aktivnosti ne izvajamo v zelo vročem vremenu) ter skrbimo za zadostno hidracijo telesa.
RAZTEZANJE PO TRENINGU in OHLAJANJE
Ohlajanje po vadbi je enako pomembno kot ogrevanje, saj pomaga telesu postopoma preiti v stanje počitka in spodbuja okrevanje mišic. Postopno znižuje srčni utrip in preprečuje zastajanje krvi v okončinah, hkrati pa odstranjuje mlečno kislino iz mišic, kar zmanjšuje bolečine in pospešuje regeneracijo. Učinkovite vaje za ohlajanje vključujejo lahkotno kardiovaskularno vadbo, kot sta hoja ali počasno kolesarjenje, ki ji sledi statično raztezanje. Statično raztezanje podaljšuje in sprošča mišice, kar povečuje prožnost in pospešuje okrevanje.
V ARTROS REHA SMO PRIPRAVILI NEKAJ PREDLOGOV OGREVALNIH VAJ, oglejte si jih na Youtube kanalu Artros Ortopedija:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Maja Jovanović, absolventka fizioterapije. Ekipi Artros Reha se je pridružila leta 2023. Maja je 9 let aktivno trenirala odbojko, njeni začetki so bili v OK Vital, svojo pot pa je nadaljevala v OD Krim, kjer je tekmovala v 1. slovenski odbojkarski ligi. V poletnih mesecih svoj prosti čas rada preživlja v naravi in dobri družbi. Najraje igra odbojko na mivki, hodi v hribe in kajta.
Saša Golob, breme ji je padlo z rame
Saša Golob
Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko