Sodobna diagnostika,tesno povezana z ortopedsko obravnavo
V medicinskem centru Artros je tekoča in hitra komunikacija med vsemi deležniki ortopedske obravnave velika prednost za paciente, ki so tako deležni hitrega in učinkovitega zdravljenja.
Slikovna diagnostika je eden prvih in temeljnih korakov pri ortopedskem zdravljenju, zato je pomembno, da je opravljena strokovno in hitro ter da so njeni rezultati učinkovito skomunicirani med vsemi strokovnjaki, udeleženimi v procesu zdravljenja.
TESNO SODELOVANJE MED RADIOLOGI, ORTOPEDI IN OSTALIMI SPECIALISTI
»Ker smo v medicinskem centru Artros strokovnjaki s področij ortopedije, radiologije, fiziatrije, nevrologije in fizioterapije med seboj oddaljeni dobesedno le nekaj korakov, lahko skupaj načrtujemo zdravljenje, si izmenjujemo informacije in spremljamo rezultate z različnih vidikov. Če se pojavi kakšna dilema ali težava, se lahko v zelo hitrem času dogovorimo za posvet in skušamo najti ustrezno rešitev,« prednost bližine in možnosti hitrega komuniciranja izpostavi radiologinja Metka Šavli, dr. med.
»Zame kot za radiologinjo je recimo zelo dragoceno, da ne dobim samo klasične napotnice z zelo kratko obrazložitvijo težave pacienta, ampak da imam vpogled v bolj podroben opis težave s strani napotnega specialista.«
Sodoben diagnostični center je nedvomno velika dodana vrednost tako za zdravnike kot za paciente tudi kar se tiče hitrosi zdravljenja in obravnave. Na primer, v Artrosu je čakalna doba na magnetno resonanco zelo kratka, praviloma 1-2 dni, izvidi pa so načeloma vedno pripravljeni že naslednji dan. »Hitra diagnostika na nek način pomeni tudi psihološko razbremenitev pacienta, saj mu lahko na tej podlagi predlagamo konkretne korake v smeri izboljšanja njegove težave.«
KLASIČNE in NAPREDNE DIAGNOSTIČNE METODE
V Artrosu se izvajajo klasične in tudi bolj napredne diagnostične metode.
1. Nativni rentgenogram:
Rentgensko slikanje skeleta ostaja še vedno osnovna in običajno prva diagnostična metoda, s katero lahko ocenimo kosti, predvsem morebitne poškodbe ali degenerativne spremembe. Za to preiskavo potrebujete napotnico osebnega zdravnika ali specialista. Zelo pomemben podatek na napotnici je klinično vprašanje oz. napotna diagnoza. Glede na to izberemo pravilne projekcije in lahko podamo mnenje, ki bo pomagalo pri nadaljnjem zdravljenju ali nadaljnji slikovni diagnostiki, če bo potrebna. Tej preiskavi običajno sledi UZ in / ali MR preiskava sklepa ali mišic.
2. Ultrazvočne preiskave
2.1. Ultrazvok mišično-skeletnega sistema pomeni UZ preiskavo sklepa ali mišic. Ultrazvok je neinvazivna diagnostična preiskovalna metoda, ki je ponovljiva in zelo odvisna od preiskovalca. Kontraindikacij ni. Odvisno od sklepa/področja, ki ga preiskujemo, preiskovanec med preiskavo sedi ali leži. Če gre za vnetno dogajanje, poškodbe ali nenevarne zatrdline, lahko podamo dokončni odgovor in pacient lahko začne z zdravljenjem. Če gre za dogajanje v samem sklepu ali z UZ ne moremo dovolj natančno opredeliti sprememb, svetujemo MR preiskavo.
2.2. Druge ultrazvočne preiskave, ki jih izvajamo v Artrosu:
UZ sklepov in mišic
UZ vratu in ščitnice
UZ vratnih žil
UZ dojk in pazduhe
UZ mehkih tkiv
UZ trebuha ( vključno s sečili)
UZ dimelj
UZ mod
UZ globokih ven ( izključevanje globoke venske tromboze)
UZ arterij rok ali nog
3. Magnetna resonanca ali MR preiskava je edina slikovna preiskava, ki omogoča oceno hrustančnih površin in ostalih znotraj sklepnih struktur. Zato večina pacientov, ki ima težave s sklepi, prej ko slej opravi tudi MR preiskavo.
Ker gre za preiskavo, kjer uporabljamo močno magnetno polje, obstajajo kontraindikacije, na katere paciente opozorimo pred samo preiskavo že v navodilih za preiskavo in v vprašalniku, ki ga je potrebno izpolniti. Če pri pacientu obstajajo kontraindikacije za izvedbo MR preiskave, svetujemo druge metode.
MR preiskava omogoča oceno sklepnih površin - debelino in stanje hrustanca, napredovane degenerativne spremembe v kosti, oceno meniskusov, hrustančnih sklepnih površin (npr. labrum v kolku, glenoid v ramenu), stanje znotraj sklepnih vezi in obsklepnih ligamentov.
4. Napredne diagnostične metode
dGemric protokol pri MR kolena
Pri tej preiskavi gre za standardni protokol MR kolena (pri katerem lahko ocenimo debelino hrustanca in morebitne defekte) in dodaten dGemric protokol (ki omogoča oceno strukture hrustanca – ali je prisoten hrustanec povsem zdrav ali že degenerativno spremenjen, kar vpliva na izbiro terapevtskih postopkov in na oceno pričakovanega uspeha zdravljenja).
Ker v našem centru opravljamo tako diagnostiko kot metode zdravljenja obrabe hrustanca, lahko s sodelovanjem med ortopedom in radiologom vidimo in ocenimo učinek zdravljenja klinično (s kliničnim pregledom) in objektivno (z MR preiskavo).
»Pri pacientih, kjer je klinično stanje bolj zapleteno, lahko z neposredno komunikacijo med radiologom in ortopedi izberemo bolj ustrezno preiskovalno metodo ali kombinacijo le-teh in tako hitreje pridemo do diagnoze. Zelo pomembne so tudi povratne informacije med zdravniki, ki dodajo vrednost našemu delu, saj tako pridobivamo na širini znanja in smo naslednjič pri podobnih primerih še bolj učinkoviti,« dodaja dr. Šavli.
Na diagnostične preiskave v Artrosu se lahko naročite tukaj.
Saša Golob, breme ji je padlo z rame
Saša Golob
Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko