Sindrom zapestnega prehoda
Pri sindromu zapestnega prehoda pride do utesnitve medialnega živca v zapestju. Značilni znaki so bolečina, mravljinčenje in otrplost palca, kazalca, sredinca ter notranje strani prstanca.
Težave so izrazitejše ponoči. V več kot polovici primerov se težave pojavijo v obeh dlaneh. Pogosteje se pojavlja pri fizični delavcih, osebah z višjim indeksom telesne teže, nosečnicah in pacientih z revmatoidnim artritisom.
Prepoznajte simptome
Prvi simptomi so bolečina, mravljinčenje in otrplost prvih treh prstov dlani. Najprej se težave pojavljajo zlasti ponoči, kasneje so lahko prisotne ves dan in se ponoči stopnjujejo. V napredovali fazi se pojavi upadanje mišične mase na palčevi strani dlani.
Alarm za obisk ortopeda
Vztrajanje ali stopnjevanje naštetih simptomov tudi pri dnevnih aktivnostih ali na delovnem mestu in pojav omrtvičenosti prstov, ki moti funkcijo roke, je znak, da morate obiskati ortopeda.
Pot do diagnoze
Za postavitev diagnoze je najprej potreben klinični pregled ortopeda ali nevrokirurga, ki v začetnih fazah tega obolenja lahko posumi na utesnitev medianega živca, pri napredovalem obolenju pa lahko že tudi postavi diagnozo. Za natančno opredelitev stopnje okvare živca in spoznavo zgodnjih oblik utesnitve je potrebno izvesti elektromiografijo (EMG) rok.
Metode zdravljenja
Pri začetnih in zmernih stopnjah je učinkovita nošnja opornic za zapestje, ki se jih uporablja med spanjem. Težave si lahko zmanjšamo tudi z rednim izvajanjem razteznih vaj za zapestje.
Pri izrazitejši utesnitvi živca je potrebno kirurško zdravljenje. Gre za minimalno invazivni operativni poseg s katerim sprostimo mediani živec v zapestnem prehodu.
Najbolj uporabljena fizikalna terapija
Individualna kinezioterapija
Terapija z visoko energijskim laserjem (HIL/HILT)
Tarčna radiofrekvenčna terapija (TRT)
Naročite se na pregled pri naših specialistih.
Naročite se na pregled