blog keyvisual

5 najbolj pogostih vzrokov bolečine v kolenu in možnosti konzervativnega zdravljenja

Martin Zore, dipl. fizioterapevt / 13/11/2024

Kolena so med najbolj obremenjenimi sklepi v našem telesu, zato ni presenetljivo, da so bolečine v kolenu zelo pogoste. Vzroki za pojav bolečine so lahko različni, od nenadnih traumatskih poškodb in preobremenitev do degenerativnih sprememb tkiv, ki nastanejo skozi leta.

V tem članku bomo pregledali pet najpogostejših vzrokov bolečine v kolenu ter možnosti njihove obravnave z konzervativnim zdravljenjem (fizioterapijo).

Konzervativno zdravljenje s fizioterapijo je primarna oblika zdravljenja 

Fizioterapija je primarna oblika zdravljenja pri vseh poškodbah - tudi pri večini tistih, za katere je potrebna nadaljnja operativna obravnava. 

Zakaj? Kirurgi pogosto svetujejo fizioterapijo pred operacijo in povedo pacientom, da boljše stanje kolena pred operacijo pripomore k lažji in hitrejši rehabilitaciji ter dolgoročno boljši funkcionalnosti po operaciji. 

Ključni koraki konzervativnega zdravljenje s fizioterapijo 

1.   Na začetku je pomembna edukacija oz. informiranje poškodovanca, saj njegovo razumevanje poškodbe in upoštevanje napotkov ter navodil med vsakodnevnimi in športnimi aktivnostmi (kratkoročna prilagoditev aktivnosti) pomaga pri naravni regeneraciji tkiva, pomiritvi vnetja in zmanjšanju akutne bolečine. 

 2.        Podpora in zaščita sklepa: v zgodnjih fazah rehabilitacije je v nekaterih primerih priporočljiva ali pa celo nujna uporaba kolenske opornice, ortoze za stopala ali pa bergle za razbremenjevanje noge.

 3.        Temeljni fizioterapevtski postopki naslavljajo vzroke za nastanek težav skozi individualno prilagojen program terapevtskih vaj. 

Terapevtske vaje najpogosteje vključujejo:

1) Vaje za zavedanje telesa (propriocepcijo), ravnotežja in stabilizacije

2) Vaje proti uporu za krepitev mišic, najpogosteje dinamičnih stabilizatorjev kolena, stopala, kolka in trupa ter izboljšanje kontrole in učinkovitosti gibanja. 

 4.    Fizioterapevtski pristopi, kot so: 

- Manualna terapija (za izboljšanje mehanike sklepa ali raztezanje skrajšanih mišičnih skupin);

- inštrumentalna fizioterapija z uporabo fizikalnih dejavnikov, kot so super magnetoterapija, visokointenzivni laser, terapija z globinskimi udarnimi valovi, taping, elektroterapija ter vaje propriocepcije in ravnotežja pomagajo v zgodnjih fazah pri zmanjšanju bolečine in povrnitvi funkcionalnosti kolena. 

Najbolj pogosti vzroki bolečine v kolenu

1.        Patelofemoralni bolečinski sindrom (tekačevo koleno) 

Patelofemoralni bolečinski sindrom je pogosto poimenovan tudi tekačevo koleno. Gre za bolečino v sprednjem delu kolena, povezano s pogačico, ki se še poslabša pri aktivnostih, kot so počepi, hoja po stopnicah ali tek (navzdol bolj kot navzgor).

  NAJBOLJ POGOST PROFIL POŠKODOVANCA: Temu sindromu so – zaradi manjše mišične moči in nekoliko slabše mišične pripravljensoti – nekoliko bolj izpostavljene ženske športnice in rekreativci kot pa profesionalni športniki.

POMEMBNO: Dolgotrajen počitek in izogibanje aktivnostim, ki traja več kot 6 tednov lahko poslabša stanje in poveča nihanja simptomov po počitku in obnovitvi aktivnosti, zaradi česar stanje ne izzveni in ne mine spontano s časom. 

MOŽNOSTI KONZERVATIVNEGA ZDRAVLJENJA:

1. Kratkoročna prilagoditev aktivnosti;

2. občasna uporaba kolenske opornice ali ortoze za stopala;

3. naslavljanje vzrokov za nastanek težav ter izboljšanje gibljivosti skozi individualno prilagojen program terapevtskih vaj za krepitev mišic, dinamičnih stabilizatorjev kolena in izboljšanje kontrole gibanja;

4. fizioterapevtski pristopi, kot so manualna terapija (za izboljšanje mehanike sklepa ali raztezanje skrajšanih mišičnih skupin) ter super magnetoterapija in visokointenzivni laser, pomagajo v zgodnjih fazah pri zmanjšanju bolečine. 

2. Patelarna tendinopatija (skakalčevo koleno)  

Patelarna tendinopatija, ali skakalčevo koleno, je posledica degenerativno spremenjene vezi, kite pod pogačico (sprednjega patelofemoralnega ligamenta), lahko s pridruženim vnetjem. Del vezi se strukturno spremeni, postane manj prožen in ne omogoča več prenašanja večjih obremenitev na štirigalvo stegnsko mišico (mišica kvadriceps femoris). 

 SIMPTOMI: Bolečine se pojavijo pri hoji po stopnicah (običajno so hujše pri sestopanju), pri skakanju, hitrem teku in nenadnem zaustavljanju; bolečina se lahko kratkotrajno izboljša, ko se kita ogreje, vendar se pri ponovnih aktivnostih ponovi; običajno v hujši obliki in s poslabšanjem. 

 NAJBOLJ POGOST PROFIL POŠKODOVANCA: Patelarna tendinopatija se pojavlja predvsem pri mladih (15-30 let) športnikih, zlasti moških, ki se ukvarjajo s športi kot so hribolazenje, košarka, odbojka, atletika, tenis in nogomet. 

MOŽNOSTI KONZERVATIVNEGA ZDRAVLJENJA

1. Individualno prilagojen program za natančno in postopno krepitev kvadricepsa in ostalih mišic stegna. 

2. Terapija z visokointenzivnim laserjem, radiofrekvenčno terapijo in globinskimi udarnimi valovi poskrbi za biostimulativno delovanje in ima posledično močan protibolečinski ter protivnetni učinek. 

3. Poškodba meniskov

Meniska sta vezivno-hrustančna vložka, ki v kolenskem sklepu povečujeta skladnost sklepnih površin stegnenice in golenice ter tako prispevata k stabilnosti kolena in zdravju hrustančnih površin. Delujeta kot blažilca sil in tako varujeta sklepne površine in sklepni hrustanec golenice pod meniskusoma pred poškodbami. 

 SIMPTOMI: Bolečina v kolenu; ob strani in od zadaj, otekanje, zatikanje in pokanje v kolenskem sklepu, bolečine med klečanjem in počepi, občutek nestabilnosti kolena

 ZANIMIVOST: Nekatere raztrganine in poke meniskusov se zacelijo lahko tudi same, kadar so v območju ob sklepni ovojnici, kjer je prekrvavitev meniskusov (in kadar seveda tudi počivamo, da razbremenimo koleno). Notranji meniskus se poškoduje pogosteje kakor zunanji, saj je bolj čvrsto pritrjen na sklepno ovojnico kolena.  

NAJBOLJ POGOST PROFIL POŠKODOVANCA: Poškodba meniskusa najpogosteje nastane zaradi travmatske poškodbe (padec, športna poškodba), degenerativnih sprememb, ponavljajočih obremenitev in neustrezne tehnike med športno aktivnostjo.

MOŽNOSTI KONZERVATIVNEGA ZDRAVLJENJA: Konzervativno zdravljenje poškodb meniskusa vključuje počitek, hlajenje, protibolečinska zdravila in fizioterapijo za krepitev stegenskih mišic, izboljšanje gibljivosti in vaje za stabilizacijo kolenskega sklepa. Ta pristop pomaga zmanjšati bolečino in vnetje ter postopoma obnoviti funkcijo kolena.

4. Poškodbe sprednje križne vezi: konzervativno zdravljenje

Sprednja križna vez (ACL) je bistven centralni stabilizator kolenskega sklepa, ki v kolenu povezuje stegnenico in golenico. Njena glavna naloga je preprečevanje prevelikega premika goleni naprej glede na stegnenico in zagotavljanje stabilnosti kolena ob rotacijskih gibih kolena. 

SIMPTOMI: Po rupturi sprednje križne vezi običajno nastopi nenadna bolečina in občutek "pokanja" v kolenu. Koleno hitro oteče, pojavijo se nestabilnost in občutek, da koleno "pobegne" ali klecne pri hoji. Gibljivost je omejena, opora na poškodovano nogo pa je pogosto boleča.

NAJBOLJ POGOST PROFIL POŠKODOVANCA: Poškodba sprednje križne vezi je ena najpogostejših poškodb pri športnikih, zlasti pri športih, ki zahtevajo hitro menjavo smeri, kot so nogomet, rokomet in smučanje. 

MOŽNOSTI KONZERVATIVNEGA ZDRAVLJENJA: Konzervativno zdravljenje s fizioterapijo je primarna oblika zdravljenja, ki se lahko izbere pri manj aktivnih posameznikih. Vključuje počitek, hlajenje in uporabo protibolečinskih zdravil za zmanjšanje bolečine in otekanja. Fizioterapija je ključna za krepitev mišic okoli kolena, zlasti stegenskih mišic, ter izboljšanje stabilnosti sklepa . Program se izvaja približno 8 do 14 (ali po potrebi več) tednov. 

Pri večjih poškodbah je potrebna operacija, slednja pa zahteva daljšo rehabilitacijo. Več o operativnem zdravljenju – artroskopski operaciji sprednje križne vezi – lahko preberete tukaj.

5. Osteoartroza (obraba) kolena

Osteoartroza je stanje obrabljenih sklepnih površin in pripadajočih struktur, zaradi česar je sklep bolj občutljiv, manj gibljiv in lahko tudi morfološko, anatomsko spremenjen. 

SIMPTOMI: Simptomatika pacientoc z osteoartozo kolena je raznolika in je odvisna od posameznika in stopnje obrabe sklepov. Opisujemo najpogostejše simptome: 

 - V zgodnjih fazah je bolečina povezana z aktivnostmi, ki obremenjujejo sklep. Počitek olajša prehodno bolečino in druge simptome, ki se povrnejo pogosto zvečer, ob koncu dneva. 

- Pogosta je okorelost sklepa, tudi po mirovanju. Značilna je zgodnja jutranja okorelost po vstajanju, ki se nato izboljša z gibanjem v manj kakor pol ure. 

 - Sklep je lahko otekel zaradi izliva, boleč in toplejši od preostale noge. Sklep lahko poka z bolečino ob upogibanju (npr. pri klečanju, počepanju, pri sestopu s stopnice). 

- Bolečina je lokalizirana na področju kolenskega sklepa in ne seva v kolk ali v križ. 

NAJBOLJ POGOST PROFIL POŠKODOVANCA: Starejše odrasle osebe, zlasti nad 50. letom starosti, ki imajo pogosto prekomerno telesno težo in dolgoletno izpostavljenost povečanim obremenitvam sklepov (npr. zaradi poklica ali športnih dejavnosti). Pogosto so prisotni tudi ljudje z družinsko anamnezo osteoartroze. Tveganje se povečuje tudi zaradi preteklih poškodb sklepov ali slabe telesne aktivnosti.

MOŽNOSTI KONZERVATIVNEGA ZDRAVLJENJA: Fizioterapija za osteoartrozo vključuje vaje za krepitev mišic, raztezanje, vaje za ravnotežje in aerobne vaje, ki pomagajo izboljšati gibljivost, zmanjšati bolečino in povečati stabilnost sklepov. Krepitev mišic okoli obolelega sklepa zmanjšuje obremenitev na sklep, raztezne vaje pa izboljšajo gibljivost. Vaje za ravnotežje preprečujejo padce, aerobne vaje, kot je hoja ali plavanje, pa ohranjajo telesno kondicijo in zmanjšujejo bolečino pri gibanju. Program fizioterapije je prilagojen posameznikovim potrebam in stopnji obrabe sklepa.

Za več ortopedskih in fizioterapevtskih nasvetov obiščite Artros Youtube kanal.

Link title

Saša Golob, breme ji je padlo z rame

Saša Golob

/izjava-jure-franko

Jure Franko, konec bolečin v kolenu

Jure Franko

Sodelujemo z zdravstvenimi zavarovalnicami:

triglav allianz vzajemna merkur generali prva zdravstvena asistenca TBS team 24
Naročite se na pregled

Za uspeh zdravljenja je ključno pravočasno ukrepanje in prava diagnoza. Naročite se na pregled pri naših specialistih.

Naročite se