5 najbolj pogostih vzrokov bolečine v kolenu in možnosti konzervativnega zdravljenja
Bolečine v kolenu so pogost spremljevalec tako športnikov kot ljudi, ki opravljajo običajne vsakodnevne dejavnosti. Kot fizioterapevt se vsakodnevno srečujem z osebami, ki jih te težave omejujejo pri njihovih hobijih, delu ali celo osnovnem gibanju. Dobra novica je, da je večino težav mogoče uspešno obvladati ali omiliti z ustrezno konzervativno terapijo, kot je fizioterapija. V nadaljevanju predstavljam pet najpogostejših vzrokov za bolečine v kolenu in pristope za njihovo zdravljenje.
5 najpogostejših vzrokov za bolečine v kolenu
1. Tekaško koleno (Patelofemoralni bolečinski sindrom)
Tekaško koleno je pogosta težava športnikov, še posebej tekačev, in povzroča bolečine v sprednjem delu kolena. Te se pogosto okrepijo pri aktivnostih, kot so počepi, tek po hribu navzdol ali hoja po stopnicah. Ženske športnice in rekreativci so nekoliko bolj dovzetni zaradi manjšega mišičnega tonusa in stabilnosti.
Kaj pomaga?
- Namesto osredotočanja na koleno je ključna krepitev mišic kolka in gležnja.
- Izogibajte se vajam, ki prehitro vključujejo velike obremenitve, da preprečite dodatno poslabšanje.
- Priporočam raztezanje in izboljšanje mehanike gibanja pod vodstvom fizioterapevta.
2. Skakalčevo koleno (Patelarna tendinopatija)
Predvsem pri mlajših (15-30 let) športnikih, zlasti moških, ki se ukvarjajo s športi, kot so hribolazenje, košarka, odbojka, atletika, tenis in nogomet se dokaj pogosto pojavi skakalčevo koleno (patelarna tendinopatija). Zanj so značilne bolečine pri hoji po stopnicah (običajno so hujše pri sestopanju), pri skakanju, hitrem teku ter nenadnem zaustavljanju.
Za skakalčevo koleno je značilen ogrevalni fenomen: bolečina se lahko kratkotrajno izboljša, ko se kita med aktivnostjo ogreje. Pri aktivnosti, ki traja predolgo ali pa je preveč intenzivna, se bolečina ponovi, in to običajno v hujši obliki in s poslabšanjem. Bolečina je bolj izrazita tudi zjutraj in po mirovanju.
Kaj pomaga?
- Za zmanjšanje bolečine se priporočajo manjši, neboleči dvigi kolena pri pokrčenem položaju kolena med 60 in 90 stopinj po 20 - 45 sekund.
- Za optimalno zdravljenje se osredotočamo na postopno obremenjevanje kite z vajami, prilagojenimi posameznikovemu stanju.
3. Poškodbe meniskusa
Meniska sta kot blažilca v kolenskem sklepu, ki prispevata k stabilnosti in zaščiti hrustanca. Poškodbe meniskusa povzročajo bolečine ob strani ali zadaj v kolenu, pogosto spremljane z otekanjem, zatikanjem in občutkom nestabilnosti.
Kaj pomaga?
- Zmanjšanje dolgotrajne obremenitve kolena, na primer s krajšanjem sprehodov.
- Fizioterapevtski program lahko vključuje vaje za stabilnost in izboljšanje gibljivosti, ki pomagajo sklep razbremeniti.
4. Poškodba sprednje križne vezi (ACL)
Sprednja križna vez je ključna za stabilnost kolena pri rotacijskih gibih in gibih naprej - nazaj. Poškodbe pogosto nastanejo pri športih, ki vključujejo hitre spremembe smeri ali skoke, in jih spremljajo otekanje, bolečina ter občutek nestabilnosti.
Kaj pomaga?
- Konzervativno zdravljenje je primerno za manj aktivne posameznike ali tiste, ki so pripravljeni zmanjšati intenzivnost aktivnosti.
- Fizioterapija se osredotoča na krepitev mišic in stabilizacijo sklepa. V primerih večje aktivnosti je priporočljiva rekonstrukcija vezi.
Pri bolj aktivnih je smiselno razmisliti o rekonstrukciji sprednje križne vezi - več o tem preberite tukaj.
5. Osteoartroza (obraba kolena)
Osteoartroza prizadene predvsem starejše in posameznike z dolgoletno izpostavljenostjo obremenitvam, kot so šport, poklicne aktivnosti ali prekomerna telesna teža. Simptomi vključujejo okorelost zjutraj in bolečine, povezane z obremenitvami.
Kaj pomaga?
- Individualno prilagojen fizioterapevtski program z vajami za stabilnost in razbremenitev sklepa.
- Kombinacija manualne terapije, terapije z udarnimi valovi ali laserjem lahko zmanjša bolečine in izboljša funkcijo sklepa.
Možnosti konzervativnega zdravljenja
Osrednji cilj fizioterapije je povrnitev funkcionalnosti kolena in zmanjšanje bolečine. Prvi korak je natančna ocena stanja in priprava individualnega načrta rehabilitacije. V zgodnjih fazah pogosto uporabimo opornice, ortoze ali bergle za zaščito sklepa. Nato postopoma uvedemo:
- Vaje za stabilnost in ravnotežje;
- krepitev dinamičnih stabilizatorjev sklepa, vključno z mišicami stopala, kolena in trupa;
- manualne terapije za izboljšanje mehanike sklepa;
- instrumentalne terapije, kot so visokointenzivni laser, elektroterapija ali taping.
Fizioterapija je ključna tudi pri pripravi na operacijo, saj dobro stanje kolena pred posegom omogoča hitrejše okrevanje in dolgoročno boljšo funkcionalnost. Bolečine v kolenu niso nekaj, kar bi morali prezreti.
Čeprav nekatere težave izginejo same, dolgotrajnejše ali intenzivnejše bolečine zahtevajo posvet s strokovnjakom. S pravočasnim ukrepanjem in ustrezno terapijo lahko izboljšate kakovost svojega življenja in se hitro vrnete k svojim najljubšim dejavnostim.
Za več ortopedskih in fizioterapevtskih nasvetov obiščite Artros Youtube kanal.
Saša Golob, breme ji je padlo z rame
Saša Golob
Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko