
Tetiva bicepsa – skriti vzrok bolečine v ramenu
Vnetje bicepsa (znano tudi kot tendinitis bicepsa) je eden najpogostejših vzrokov bolečine v ramenu. Bicepsova tetiva poteka skozi ramenski sklep in se pripenja na zgornji del sklepne površine lopatice. Je izjemno dovzetna za draženje in vnetje, tako pri hitrih preobremenitvah kot pri ponavljajočih se gibih z rokami nad glavo. V nadaljevanju bom pojasnil, zakaj prihaja do vnetja bicepsa. Z razumevanjem mehanizmov in vzrokov nastanka lahko marsikatero težavo, povezano z bicepsom, tudi preprečimo.
Slepič ramenskega sklepa
Biceps, kar pomeni dvoglava mišica, nosi to ime, ker se njegova mišica navzgor cepi v dva dela. Tetiva dolge glave bicepsa, ki je podvržena vnetjem, prehaja skozi ramenski sklep in se prirašča na zgornji del sklepne površine lopatice. Predstavlja šibkejši in funkcionalno manj pomemben del pripenjališča mišice. Večina gibov v rami in komolcu ne zahteva njene funkcionalnosti. Paradoksalno pa njeno vnetje v praksi povzroča nemalo težav in bolečin. Zaradi njene podvrženosti vnetjem in manjše funkcionalne pomembnosti jo pogosto primerjamo s slepičem in jo imenujemo "slepič ramenskega sklepa."
Zakaj pride do vnetja?
Vzrokov za razvoj vnetja bicepsove tetive je več. Najbolj očiten je prekomerna obremenitev. Gre lahko za enkratno hitro preobremenitev, kot je sunkovit poteg za roko, dvig ali zadržanje težjega bremena. Primeri iz vsakodnevnega življenja so: zadržanje padajočega predmeta, zdrs in zadržanje celotne teže telesa z roko, hiter poteg psa na povodcu, poteg za roko pri igri z otroki.
Podobne težave lahko povzročijo tudi ponavljajoče se preobremenitve, na primer pri dvigovanju uteži, različnih športih s hitrimi zamahi ter pri fizičnem delu, ki vključuje ponavljajoče se gibe, zlasti v položaju elevacije ramena.
Vnetje tetive bicepsa lahko nastane tudi zaradi neravnovesja med različnimi mišičnimi skupinami. To je še posebej pogosto pri športnikih, ki ob treningu ne namenijo dovolj časa preventivnim vajam za vzdrževanje pravilnih gibalnih vzorcev ramenskega sklepa in enakomerne moči vseh mišičnih skupin. Prav tako lahko k vnetju bicepsa pripomorejo slaba tehnika izvajanja gibov pri športnih aktivnostih, pa tudi pomanjkanje počitka in regeneracije pri intenzivnih treningih.
S starostjo tetive postopno izgubljajo elastičnost in postajajo bolj dovzetne za mikro-poškodbe. Ko govorim o starostno pogojenih spremembah v tkivih gibal, imam v mislih vse, starejše od 40 let. To je starost, pri kateri tkiva gibal postanejo manj odporna na velike obremenitve, njihova sposobnost regeneracije pa upada. Če posamezniki v tem obdobju ohranjajo enako intenzivnost fizične aktivnosti kot prej, se tveganje za preobremenitvena vnetja znatno poveča, kar velja tudi za tetivo dolge glave bicepsa.
Vnetje tetive bicepsa se lahko pojavi tudi kot posledica vnetij in okvar pridruženih struktur. Na vnetje bicepsa vplivajo: okvare kit rotatorne manšete, kalcinacije v kitah rotatorne manšete, vnetje sklepne ovojnice pri sindromu zmrznjene rame. Vnetja bicepsa se pojavljajo v vseh starostnih obdobjih. Pri mlajših so pogosteje posledica preobremenitev, po 40. letu pa na njihov razvoj vplivajo tudi degenerativne spremembe.
Preventiva in pozornost lastnemu telesu
S preventivno vadbo, dobrim načrtovanjem treningov in optimizacijo gibalnih vzorcev ramenskega sklepa je možno te težave preprečiti ali jih odpraviti v zelo zgodnji fazi. V naslednjem prispevku bom pojasnil, kako prepoznati vnetje bicepsa.
POVEZANE VSEBINE:
Sklop video razlag o ramenskem sklepu:
5 najpogostejših vzrokov za bolečino v ramenu (mag. Martin Mikek, dr. med., spec. ortopedije)
Muhamed Baltić, borba s poškodbami
Muhamed Baltić

Jure Franko, konec bolečin v kolenu
Jure Franko