Degenerativne okvare hrbtenice
Obrabne spremembe na hrbtenici (spondiloza) se začnejo pojavljati že po 20. letu starosti. Nato se v različnih obdobjih simptomatsko kažejo najprej v ledvenem delu. Obrabni procesi delujejo na medvretenčne ploščice, telesa vretenc in male sklepe hrbtenice, kar postopoma lahko vodi v razvoj utesnitve živčnih struktur. Degenerativne spremembe sprožijo nastanek vnetnega dogajanja na nivoju različnih struktur hrbtenice, kar se odraža kot bolečina. Pogosto se pacient znajde v začaranem krogu.
Obrabljena hrbtenica je že v osnovi slabše gibljiva, ob prisotnih bolečini se pacient še manj giblje, gibljivost se poslabša in bolečina ojača. Degenerativne spremembe ob napredovanju privedejo do okvar medvretenčnih ploščic, zožitev hrbteničnega kanala, zdrsa vretenc ali krivljenja hrbtenice.
Prepoznajte simptome
Sočasno z bolečino se slabša gibljivost hrbtenice, ki postaja toga. Z nastankom utesnitve živčnih struktur, se ob bolečini, ki izžareva v spodnje okončine, pojavljajo tudi občutki mravljinčenja. Pacienti navajajo še slabši občutek dotika, mišično oslabelost ali celo nestabilnost pri hoji in stoji.
Alarm za obisk ortopeda
Bolečina in opisani posredni znaki utesnitve živčnih struktur v hrbtenici, ki trajajo več tednov, so znaki za nujen obisk ortopeda.
Pot do diagnoze
Klinični pregled s strani ortopeda in rentgensko slikanje (RTG) podata orientacijsko oceno stanja degenerativne okvare hrbtenice. Ob sumu na prisotnost nestabilnosti med vretenci lahko opravimo še funkcionalne rentgenske posnetke (nagib naprej, nazaj in vstran). Za dokončno in zanesljivo oceno obsega degenerativnih okvar in utesnitve živčnih struktur je nujna preiskava z magnetno resonanco (MRI).
Metode zdravljenja
V primerih, ko ni očitnih znakov okvare živčnih struktur ali neobvladljive hude bolečine, se sprva praviloma odločimo za nekirurško zdravljenje. Z analgetičnimi zdravili poskrbimo za začetno umiritev bolečin. Sledi obravnava pri fizioterapevtu, ki zajema protibolečinska obsevanja in terapevtske vaje. Prilagoditi je potrebno tudi nekatere življenjske navade, poskrbeti za več gibanja v naravi, prekiniti s kajenjem, ki dokazano pospešuje degenerativne procese in upoštevati preventivne ukrepe (pravilno dvigovanje bremen, pravilno sedenje, izogibanje daljšemu sedečemu delu ipd.). Pogosto je potrebna tudi prilagoditev dela v službi ali pa menjava delovnega mesta.
Kirurško zdravljenje je potrebno v primeru neuspešnega konzervativnega zdravljenja simptomatske diskus hernije, spinalne stenoze ali nestabilnosti vretenc ter še zlasti v primeru napredujočih objektivnih nevroloških okvar.
Najbolj uporabljena fizikalna terapija
Super magnetoterapija (SIS)
Visoko energijski laser (HIL/HILT)
Tarčna radiofrekvenčna terapija (TRT)
Individualna kinezioterapija
Naročite se na pregled pri naših specialistih.
Naročite se na pregled