Kronična bolečina v zapestju
Kronična bolečina v zapestju se pojavi postopoma in navadno ni posledica akutne poškodbe. Najpogosteje so prizadete kite in kitne ovojnice zaradi ponavljajočih obremenitev. Med njimi so najpogostejša vnetja kit zapestja, natančneje vnetje kite iztegovalke palca palca (Mb. DeQuervain), ciste kitnih ovojnic ali sklepne ovojnice in burzitisi v predelu zapestja.
Pojavljajo se tudi okvare zapestnih koščic zaradi prekrvitvenih motenj, kronične raztrganine vezi, nestabilnost zapestja in obrabne spremembe. Možni vzrok bolečin so tudi tumorske spremembe.
Prepoznajte simptome
Najbolj splošni simptom je kronična bolečina, ki je večinoma vezana na gibanje oz. obremenitev. Ob nestabilnosti se bolečina stopnjuje pri določenih gibih v zapestju.
Alarm za obisk ortopeda
Kadar občutite bolečino v zapestju, ki traja več tednov, je čas, da obiščete ortopeda.
Pot do diagnoze
Klinični pregled s strani ortopeda orientacijsko opredeli naravo težav oz. prizadete strukture zapestja. Osnovna preiskava je RTG zapestja v različnih projekcijah. Za natančno razjasnitev opravimo UZ ali MRI preiskavo zapestja. V primeru suma na nestabilnost z raztrganjem vezi zapestja dodatne podatke pridobimo s kontrastnim slikanje z MRI.
Metode zdravljenja
Pri vnetnem vzroku bolečin v zapestju je za krajše obdobje priporočljiva imobilizacija. Fizikalna terapija najprej vključuje protivnetna obsevanja z visokoenergijskim laserjem (HIL), in super magnetoterapijo (SIS). Sledijo individualne vaje za razgibavanje in raztezanje kit.
Pri začetnih degenerativnih procesih pridejo v poštev tudi minimalno invazivni artroskopski operativni posegi.
V primeru nestabilnosti, okvare zapestnih kosti zaradi prekrvitvenih motenj ali drugih kompleksnejših stanj po poškodbah, pridejo v poštev zahtevnejši kirurški posegi.
Najbolj uporabljena fizikalna terapija
Individualna terapevtska vadba
Visokointenzitetni laser (HIL)
Ciljana radiofrekvenčna terapija (TRT)
Naročite se na pregled pri naših specialistih.
Naročite se na pregled