Vnetja in poškodbe kite dolge glave bicepsa
Zgornji del kite dolge glave mišice biceps poteka skozi ramenski sklep in se pritrja na rob sklepne površine lopatice. Zaradi svoje dolžine in anatomskega poteka je ta kita pogosto izvor težav v ramenskem sklepu.
Najpogosteje pride do okvare kite v predelu njenega pripenjališča ali na mestu, kjer med kitami rotatorne manšete ta prehaja iz ramenskega dela v zgornji del nadlakti. Vzrok za nastanek težav so lahko ponavljajoče obremenitve ali enkratna preobremenitev kite.
Prepoznajte simptome
Za okvare zgornjega dela kite dolge glave bicepsa je značilna bolečina v sprednjem delu rame, ki izžareva proti komolcu. Ob obremenitvah se bolečina stopnjuje, pri gibanju se lahko v rami pojavljajo boleči preskoki.
Alarm za obisk ortopeda
- kronična bolečina v sprednjem delu rame
- stopnjevanje bolečine pri obremenitvah roke
- boleči preskoki v rami ob gibanju
Pot do diagnoze
Diagnozo vnetja zgornjega dela kite dolge glave bicepsa običajno postavimo že s kliničnim pregledom. Diagnostika je namenjena oceni oblike in mesta okvare kite - ugotoviti želimo ali je prizadet predel narastišča kite ali mesto prehoda kite bicepsa iz ramenskega sklepa. Najzanesljivejša preiskava za prikaz omenjenih okvar je MR artrografija (magnetna resonanca s kontrastom, ki ga injiciramo v sklep).
Metode zdravljenja
Začetno zdravljenje težav s kito bicepsa se običajno začne s počitkom in fizikalno terapijo. Ta vključuje obsevanje z visoko energijskim laserjem (HIL/HILT), tarčno radiofrekvenčno terapijo (TRT) in individualno kinezioterapijo. To lahko dopolnimo tudi s protibolečinskim obsevanjem s super magnetoterapijo (SIS). V nekaterih primerih je smiselna tudi lokalna infiltracija področja vnete kite (blokada) s kortikosteroidom. To je terapija, kjer injiciramo neposredno ob vneto kito zdravilo, ki umirja vnetje.
Kronične težave in nekatere hujše okvare kite bicepsa zahtevajo operativno zdravljenje. Najpogosteje se v tem primeru izvede artroskopski poseg, kjer odstranimo del okvarjene kite in biceps ponovno pričvrstimo s posebnim razgradljivim vijakom na zgornji del nadlaktnice. Tako imenovana tenodeza bicepsa je razmeroma kratek in zelo uspešen poseg, s katerim odpravimo težave ter povrnemo polno funkcionalnost ramenskega sklepa. V redkejših primerih okvare prirastišča kite bicepsa, kar s tujko imenujemo SLAP lezija, je potrebna artroskopska pritrditev narastišča kite in poprava labruma (kolenskemu menisku podobna struktura, ki obdaja sklepno površino na lopatici).
Najbolj uporabljena fizikalna terapija
Individualna kinezioterapija
Terapija z visoko energijskim laserjem (HIL/HILT)
Tarčna radiofrekvenčna terapija (TRT)
Vloga kite dolge glave bicepsa v funkciji ramena ni jasna. Nekateri raziskovalci jo opisujejo kot filogenetski ostanek oz. strukturo, ki je nekoč v evolucijskem razvoju pri sesalcih imela funkcijo, pri človeku pa je nima več. Včasih se to kito zato primerja s slepičem, saj je lahko izvor težav, kadar znotrajsklepni del te kite odstranimo, pa je rama še vedno polno funkcionalna.
“Za zdravljenje v centru Artros sem se odločila, ker sem slišala, da je dr. Mikek odličen ortoped. Zdaj sem o tem prepričana tudi sama.”
Bolečina v sprednjem delu rame je lahko posledica vnetja ali poškodbe kite dolge glave bicepsa. Zgodnje zdravljenje povečuje možnosti za hitro odpravo težav. Naročite se na pregled pri našem specialistu.
Naročite se na pregled