Artroskopija komolca

KV illustration

Artroskopija komolca je minimalno invaziven poseg, ki ga izvajamo za zdravljenje poškodb in obolenj komolca. Zaradi bližine številnih živcev in žil, ki potekajo neposredno ob sklepu, je artroskopija komolca tehnično razmeroma zahteven, a v rokah izkušenega operaterja vseeno varen poseg. Za pacienta je okrevanje po artroskopiji bistveno hitrejše in lažje kot po klasičnem kirurškem posegu. Bolečine so manjše, v nekaterih primerih se hitreje povrne tudi funkcija sklepa.

KV illustration 1
new illustration

Kdaj potrebujete artroskopijo komolca?

Najpogosteje jo izvedemo pri zdravljenju teniškega komolca, zgodnjih degenerativnih spremembah v komolcu, pri zmernih poškodbah hrustančnih površin in pri prekomerni zadebelitvi dela sklepne ovojnice. Prav tako z njo zdravimo nekatere oblike nestabilnosti komolčnega sklepa, kronično statično pokrčenje sklepa ter kronično vnetje sklepne ovojnice (sinovitis) ob revmatoidnem artritisu komolca.

Indikacije za artroskopijo komolca

  • teniški komolec 
  • omejena gibljivost komolca
  • kronični sinovitis z otekanjem sklepa
  • zmerne degenerativne spremembe
  • težave povezane z vkleščenjem sklepne ovojnice
  • okvara sklepne površine koželjnice
  • prosta telesa v sklepu
  • omejena okvara hrustančne površine
  • nepojasnjene bolečine v sklepu

Kako izvedemo poseg?

Operacija poteka v splošni anesteziji. Običajno na koži naredimo štiri drobne reze in skozi prva dva s kamero in tipalom najprej pregledamo sprednji del komolčnega sklepa, skozi druga dva pa zadnji del komolčnega sklepa. S tem ocenimo obseg poškodbe oz. okvare sklepnih struktur.

Komolčni sklep pred posegom najprej napolnimo s sterilno fiziološko raztopino natrijevega klorida, ki sklep izpira in nekoliko razteza ter tako zagotavlja dobro preglednost. Zatem odstranimo poškodovana tkiva ali prosta telesa ter izvedemo načrtovani poseg. Začetne degenerativne spremembe v sklepu zdravimo z glajenjem sklepnih površin, omejeno gibljivost sklepa s sproščanjem prekomerno zadebeljene sklepne ovojnice, kronično otekanje sklepa zaradi revmatskih boleznih pa tako, da odstranimo notranjo sklepno ovojnico. 

Rehabilitacija

Takoj po operaciji je treba sklep večkrat dnevno hladiti z ledom, kar zmanjšuje oteklino in bolečino. Že v prvih dneh po posegu se začne z nežnim razgibavanjem komolca, kar omogoči hitro vrnitev funkcionalnosti sklepa. Ko se bolečine umirijo, lahko pacient začne postopno uporabljati roko za vsakodnevna opravila, ob kontrolnem pregledu po operaciji pa mu predpišemo še individualni program fizioterapije.

Čas okrevanja je odvisen od vrste posega. Razmeroma kratek je pri preprostih posegih, bistveno daljši pa po zahtevnejših, npr. operacija teniškega komolca, odstranitev notranje sinovijske ovojnice sklepa ali sprostitev zadebeljene sklepne ovojnice v komolčnem sklepu. Rehabilitacija po tovrstnih posegih praviloma traja od štiri do šest mesecev.

Čas operacije je odvisen od obsega in zahtevnosti posega ter traja od 30 minut do 2 uri. Pacient je še isti dan odpuščen v domačo oskrbo.

Rezultati posega

Zaradi minimalne invazivnosti je okrevanje po artroskopiji komolca bistveno lažje kot po klasičnih kirurških posegih. Z artroskopskim posegom v celoti ohranimo vitalnost obsklepnih mišic, zato tudi povrnitev funkcionalnosti komolca dosežemo hitreje in z manj bolečin ter brez notranjega brazgotinjenja. Manjše je tudi tveganje za pooperativne zaplete. Operacija ne pusti zunanjih sledi, saj so drobni rezi, ki so potrebni za poseg, kmalu komaj vidni.

Artroskopski posegi na komolcu so primerni za operativno zdravljenje večine najpogostejših komolčnih težav. 
,

V našem centru smo specializirani za artroskopske operativne posege, ki omogočajo, da sklepu vrnemo funkcionalnost z najmanjšim možnim posegom - tudi pri težavah s komolcem. Naročite se na pregled pri naših specialistih ortopedih.

Naročite se

Artroskopija komolca

  • Minimalno invazivno zdravljenje poškodb in obolenja komolca.
  • Podroben pregled celotnega sklepa in anatomskih struktur notranjosti sklepa.
  • Popolno ohranjanje obsklepnih mišic.
  • Hitrejše in manj boleče okrevanje .
  • Manjše tveganje za pooperativne zapete.
  • Ne zahteva hospitalizacije.
  • Odsotnost brazgotinjenja med mehkimi tkivi.
  • Komaj vidne sledi posega na koži.

Artroskopija komolca omogoča ohranitev mehkih tkiv v predelu sklepa, zmanjša tveganje za prekomerno brazgotinjenje in skrajša okrevanje.

Sodelujemo z zdravstvenimi zavarovalnicami:

triglav allianz vzajemna merkur generali prva zdravstvena asistenca TBS team 24 Zavarovalnica Sava
Naročite se na pregled

Za uspeh zdravljenja je ključno pravočasno ukrepanje in prava diagnoza. Naročite se na pregled pri naših specialistih.

Naročite se