Do poškodbe sprednje križne vezi pride najpogosteje pri športih kot so smučanje ali različni kontaktni športi. Velike rotacijske sile delujejo na kolenski sklep v smislu nenadnega pojemka oz. ustavitve - spremembe smeri gibanja, pristanku ob doskoku ali direktnem udarcu. Ob poškodbi se zasliši značilen pok, koleno boli, oteče, lahko se pojavi občutek nestabilnosti.

Pri polovici primerov se sočasno poškodujejo hrustanec, meniski ali druge vezi. Tak primer je dobro poznana kombinacija pretrganja sprednje križne vezi, okvare notranjega meniska in notranje obodne vezi, ki jo imenujemo »nesrečna trojka« (»unhappy triad«). Pri ženskah so poškodbe sprednje križne vezi nekoliko pogostejše, najverjetneje zaradi vpliva ženskih hormonov. 

new illustration

Prepoznajte simptome

Ob poškodbi se pojavita bolečina in otekanje kolena. Glavni simptom poškodbe sprednje križne vezi je občutek nestabilnosti v kolenu že pri preprostih aktivnostih (nestabilnost pri hoji po stopnicah navzdol), ki je še izrazitejši med športnimi aktivnostmi. Pacienti povedo, da jim koleno »uhaja« naprej. Kadar se sočasno pojavljajo še boleči preskoki v kolenu, to nakazuje na sočasno poškodbo meniska.

Alarm za obisk ortopeda

Da morate obiskati ortopeda vam sporoča bolečina v kolenu, ki po poškodbi traja več kot 5 tednov, ob tem pa se pojavlja občutek nestabilnosti kolenskega sklepa že pri dnevnih aktivnostih. Pomemben znak je tudi zmanjšanje obsega gibljivosti in vztrajanje otekline.

Pot do diagnoze

Natančen klinični pregled specialista ortopeda je ključen za postavitev diagnoze. Sledi slikovna diagnostika, ki zajema RTG slikanje in MRI kolena. Slednja preiskava nam potrdi naše klinične ugotovitve ter natančno opredeli stopnjo poškodbe sprednje križne vezi. 

Metode zdravljenja

Pri manj aktivnih pacientih oz. športnikih, ki se ne ukvarjajo z visoko rizičnimi športi ter pri starejših pacientih, ki imajo tudi druga spremljajoča obolenja, se pogosto odločimo za konzervativno zdravljenje. S fizikalno terapijo, ki zajema individualno kinezioterapijo, manualno terapijo ter protibolečinska obsevanja kot so visoko intenzitetni laser (HIL), super magnetoterapija (SIS) in tarčna radiofrekvenčna terapija (TRT) umirimo razdražen, poškodovan sklep. Pacienta naučimo pravilnega izvajanja vaj za krepitev obkolenskih mišičnih skupin in mu priporočimo primerne športne aktivnosti v času rehabilitacije.

V primeru vztrajanja občutka nestabilnosti in pri aktivnih športnikih svetujemo kirurško zdravljenje. Pri tem gre za rekonstrukcijo sprednje križne vezi, za kar najpogosteje uporabimo lastni presadek kite mišice semitendinosus, ki nima pomembnejše funkcije pri gibanju in stabilnosti kolena in jo preprosto odvzamemo med samim posegom. Z namestitvijo lastnega presadka kite na anatomsko mesto poškodovane sprednje križne vezi le to poustvarimo in tako ponovno zagotovimo stabilnost kolena. S posegom pomembno zmanjšamo tveganje za razvoj dodatnih poškodb hrustanca ali meniskov in posredno tudi tveganje za kasnejši razvoj obrabe kolenskega sklepa.

Najbolj uporabljena fizikalna terapija

Individualna kinezioterapija

Terapija z visoko energijskim laserjem (HIL/HILT)

Tarčna radiofrekvenčna terapija (TRT)

Izvedite več

"Zelo sem bila zadovoljna, ker si je dr. Hussein vzel čas, mi vse razložil in odgovoril na vsa moja vprašanja. In verjemite, jaz imam veliko vprašanj."

Irena Avbelj
padalka
Izkušnje pacientov

Naročite se na pregled pri naših specialistih ortopedih.

Naročite se na pregled

Sodelujemo z zdravstvenimi zavarovalnicami:

triglav allianz vzajemna merkur generali prva zdravstvena asistenca TBS team 24 Zavarovalnica Sava
Naročite se na pregled

Za uspeh zdravljenja je ključno pravočasno ukrepanje in prava diagnoza. Naročite se na pregled pri naših specialistih.

Naročite se