Artroskopskastabilizacijarame
Operativna stabilizacija rame je edini učinkovit način zdravljenja ponavljajočih sprednjih izpahov rame. Priporoča se zgodnje zdravljenje, saj vsak naslednji izpah dodatno okvari sklepne površine, vezi in kite v sklepu, kar lahko zapušča nepopravljive posledice ter otežuje povrnitev stabilnosti sklepa. Operacijo lahko glede na obliko nestabilnosti in obseg sprememb na skeletu izvedemo artroskopsko ali kot klasični operativni poseg na kostnih strukturah sklepa.
Kdaj potrebujete artroskopijo stabilnosti rame?
Običajno operativno zdravljenje priporočamo že po drugem izpahu, saj obstaja v tem primeru več kot 90-odstotna verjetnost, da se bodo izpahi ponavljali. Vsak naslednji izpah lahko dodatno okvari hrustanec in kite ter dolgoročno predstavlja tveganje za razvoj obrabe ramenskega sklepa.
Indikacije za operativno stabilizacijo rame
- ponavljajoči sprednji izpahi ramena
- nekatere oblike zadnje nestabilnosti rame
- neuspešno konzervativno zdravljenje splošne ohlapnosti rame
Kako izvedemo poseg?
Operacija poteka v splošni anesteziji. Izvedemo jo na mehkih tkivih, kadar na sami sklepni površini ni okvar. Pri posegu naredimo nekaj drobnih kožnih rezov. Skozi prvega uvedemo optiko endoskopa, ki preko kamere na zaslon prenaša povečano sliko iz notranjosti sklepa. Skozi druge reze v sklep uvedemo inštrumente, s katerimi naredimo rekonstrukcijo sklepne ovojnice in labruma, ki je kolenskemu menisku podobna hrustančna struktura in sodeluje pri zagotavljanju stabilnosti sklepa.
Če so zaradi ponavljajočih izpahov že prisotne spremembe na kostnih površinah sklepa, kot je okvara sprednjega roba sklepne površine na lopatici in vdrtje zadnjega dela sklepne površine na glavici nadlaktnice, je v nekaterih primerih potrebna klasična operacija z rekonstrukcijo sklepnih površin.
Rehabilitacija
Neposredno po operaciji svetujemo večkrat dnevno hlajenje predela ramenskega sklepa z ledom, kar zmanjšuje oteklino in bolečino. Prvi mesec je potrebno mirovanje z roko v opornici. Po petih tednih predpišemo fizikalno terapijo, ki vključuje pasivno razgibavanje in aktivne terapevtske vaje. Po treh mesecih pacienti večinoma dosežejo polno gibljivost rame in lahko roko že uporabljajo brez omejitev. Od tretjega do šestega meseca po operaciji je pomembno, da se z aktivno vadbo okrepijo mišice, vsaj šest mesecev po posegu pa priporočamo izogibanje kontaktnim športom. Ti namreč predstavljajo veliko tveganje za ponovitev izpaha.
Čas operacije je odvisen od obsega in zahtevnosti posega ter traja od 1 do 2 uri. Pacient je še isti dan odpuščen v domačo oskrbo.
Rezultati posega
Cilj artroskopskega posega je zagotoviti stabilno ramo, ki omogoča polno funkcionalnost pri vsakodnevnih aktivnosti in športnem udejstvovanju brez omejitev. Pri tem je zgodnje zdravljenje veliko bolj učinkovito.
“Za zdravljenje v centru Artros sem se odločila, ker sem slišala, da je dr. Mikek odličen ortoped. Zdaj sem o tem prepričana tudi sama.”
Veliko število izpahov rame predstavlja tveganje za nastanek nepopravljivih okvar sklepnih površin, kar dolgoročno lahko vodi v obrabo sklepa.
V našem centru smo specializirani za artroskopske operativne posege, ki omogočajo, da sklepu vrnemo funkcionalnost z najmanjšim možnim posegom. Naročite se na pregled pri naših specialistih ortopedih.
Naročite se na pregledArtroskopska stabilizacija rame na kratko
- Minimalno invazivno zdravljenje ponavljajočih izpahov rame.
- Poseg je primeren za večino oblik nestabilnosti.
- Omogoča polno povrnitev funkcionalnosti rame.
- Ne zahteva bolnišničnega bivanja.
- Majhno tveganje za ponovitev izpahov.
Po drugem izpahu rame obstaja že več kot 90-odstotna verjetnost, da se bodo izpahi ponavljali.