Terapija z globinskimi udarnimi valovi (ESWT)
Terapija z udarnimi globinskimi valovi (Extracorporeal Shockwave Therapy oz. ESWT) je neinvazivna metoda zdravljenja, ki jo med drugim uporabljamo v fizioterapiji in ortopediji. Z udarnimi globinskimi valovi zdravimo degenerativne in kalcinirajoče spremembe v mišično-kitnem sistemu
Najpogosteje gre pri tem za kalcinacije v kitah ramenskega sklepa, degenerativno vnetne spremembe prirastišča kit pri teniškem komolcu, skakalnem kolenu in pri težavah z Ahilovo kito. Terapijo lahko uporabimo samostojno, še pogosteje jo kombiniramo s standardno fizikalno terapijo.
Kako izvajamo terapijo?
Pred terapijo je potreben pregled pri zdravniku, pogosto sledi dodatna ultrazvočna ali rentgenskega diagnostika, s katero natančneje opredelimo naravo težave in potrdimo diagnozo.
Kdaj izvajamo terapijo?
Terapijo izvajamo pri bolečinah zaradi degenerativnih sprememb ali kalcinacij v kitah in mišicah, to so:
- kalcinacije v kitah ramenskega sklepa
- vnetja narastišča plantarne aponevroze na petnico (»petni trn«)
- pri kroničnih bolečinah v vratu ali hrbtu (mišični vozli)
- vnetja mišičnih narastišč komolčnega sklepa (»teniški komolec«, »golfski komolec«)
- vnetja narastišč kit in mišic na drugih mestih (stopalo, koleno, kolk, hrbtenica)
Kaj lahko pričakujete od terapije?
Terapija z globinskimi udarnimi valovi ima regenerativni učinek in takojšen protibolečinski in protivnetni učinek na tkiva. Poleg tega izboljšuje prekrvitev v tkivih in gibljivost prizadete okončine. Terapija omogoča razbijanje kalcinacij v mehkih tkivih ter lažje vpijanje teh v obdobju po terapiji.
Terapije z globinskimi udarnimi valovi pogosto izvajamo v kombinaciji z drugimi terapijami. To je lahko klasična kinezioterapija ali druge sodobne obsevalne terapije, kot sta HIL/HILT (visoko energijski laser) ali SIS (super magnetoterapija).
Prvi rezultati se praviloma pokažejo po tretji terapiji, stanje pa se izboljšuje še 3 mesece po zaključku zdravljenja. Podatki iz literature in iz lastnih izkušenj kažejo, da 80 % bolnikov po zaključeni terapiji navaja odsotno ali bistveno blažjo bolečino ob manjši potrebi po protibolečinskih zdravilih.
Terapijo z globinskimi udarnimi valovi pogosto izvajamo v kombinaciji z individualno kinezioterapijo.