blog keyvisual

Varujmo svoja kolena: tvegani športi za sprednjo križno vez

asist. dr. Domen Stropnik, ortopedski kirurg / 18/03/2025

Poškodbe sprednje križne vezi (ACL) so najpogostejše pri športih, kjer so hitri obrati, nenadne zaustavitve in eksplozivni skoki stalnica. Tveganje za poškodbo je močno povezano s športno kulturo posamezne države, natančne podatke pa razkrivajo nacionalni registri poškodb.

Najbolj natančno statistiko vodijo Švedi. Njihov register poškodb razkriva, da je nogomet glavni krivec za tovrstne poškodbe – leta 2023 je bil odgovoren za 48 % poškodb pri moških in 26 % pri ženskah. Smučanje je prav tako visoko na seznamu (12 % pri moških, 28 % pri ženskah), sledijo floorball (7 %) in rokomet (7 % pri ženskah ter 3 % pri moških). V Angliji je slika podobna – nogomet povzroči skoraj polovico poškodb ACL (48 %), smučanje in ragbi pa prispevata vsak po 12 %. Na Novi Zelandiji so podatki nekoliko drugačni – 17 % poškodb ACL pripada drugim športom, floorballu 15 % in ragbiju 14 %.

Ker Slovenija nima uradnega registra poškodovanih križnih vezi, natančne statistike ni, a glede na priljubljenost športov in opažanj iz prakse domnevam, da so nogomet, smučanje in rokomet med glavnimi povzročitelji poškodb ACL.

Ženske devetkrat bolj ogrožene kot moški

Na verjetnost poškodbe ACL vplivajo številni dejavniki, ki jih lahko razdelimo na notranje (intrinzične) in zunanje (ekstrinzične).

Med notranje dejavnike sodijo anatomske lastnosti (kot so naklon golenice, širina interkondilarne zareze in osna deformacija noge), nevromišični nadzor (stabilnost trupa, propriocepcija, moč mišic zadnje lože in glutealnih mišic), spol (ženske so kar devetkrat bolj ogrožene), starost (najstniki imajo danes kar 29-krat večjo možnost za operacijo ACL kot pred 20 leti) ter kognitivne sposobnosti, ki vplivajo na koordinacijo gibanja.

Dodatno tveganje predstavlja predhodna poškodba ACL – če ste jo že utrpeli, imate kar 11-krat večjo možnost, da se ponovi, bodisi na isti ali na drugi nogi.

Zunanji dejavniki so specifični za posamezen šport. V nogometu imajo velik vpliv vremenske razmere, vrsta obutve in podlaga (naravna ali umetna trava). Pri rokometu so poškodbe pogostejše na sintetičnih podlagah, v smučanju pa se tveganje poveča na neurejenih progah in pri uporabi krajših smuči z bolj izrazitim stranskim lokom.

Preventiva: ključ do zdravih kolen in ohranjanja športne aktivnosti

Preprečevanje poškodb ACL postaja vedno bolj pomembno. Razvoj preventivnih programov je v zadnjih letih močno napredoval, pri čemer so glavni poudarki na vajah za stabilnost, moč in nadzor gibanja. Redno izvajanje standardiziranih vaj pred treningom lahko zmanjša tveganje za poškodbo ACL z 9,8 % na vsega 2,8–4,7 % pri športnikih, ki so izpostavljeni visokemu tveganju.

Nogometna skupnost je bila med prvimi, ki je uvedla sistematično preventivo. FIFA je razvila program FIFA 11+, ki ga priporočajo vsem klubom in zvezam po svetu. Tudi Evropsko artroskopsko združenje (ESSKA) je oblikovalo svoj program, osredotočen predvsem na športno aktivne otroke.

Povratek k športu – kako in kdaj?

Vrnitev k športu po operaciji ACL je kompleksen proces, ki zahteva potrpljenje, doslednost in strokovno vodeno rehabilitacijo. Čeprav se večina športnikov po operaciji vrne k aktivnostim, mnogi ne dosežejo več enakega nivoja kot pred poškodbo. Raziskave kažejo, da se od 33 % do 95 % operirancev vrne v šport, vendar kar 36 % tekmuje na nižjem nivoju kot pred poškodbo, 13 % pa jih svojo kariero po poškodbi hitro zaključi.

Ključni izziv pri okrevanju je dolgotrajno vraščanje presadka križne vezi in izguba mišične mase zaradi mirovanja. Prav zato je nujno, da je rehabilitacija natančno načrtovana in individualno prilagojena. Ortopedi pacientom priporočamo, d s polnimi športnimi aktivnostmi ne pričnejo prej kot 9 do 12 mesecev po operaciji. Zelo priporočam, da pacient pred polno vrnitvijo v šport opravi tudi fizioterapevtsko oceno in izokinetično testiranje, saj s tem bistveno zmanjšamo tveganje za ponovitev poškodbe. Pogosto opažam, da se po devetih mesecih od operacije pacienti že počutijo dovolj samozavestne za vrnitev v šport, vendar testi razkrijejo prisotne mišične asimetrije in oslabelost na operirani nogi. Varna in uspešna vrnitev v šport je mogoča le z dobro načrtovanim rehabilitacijskim programom, ki vključuje ciljno usmerjene vaje in natančno spremljanje napredka. 

POVEZANE VSEBINE:

Kako preveriti, kdaj je vrnitev v šport res varna?

Po operaciji križnih vezi spet normalno igram košarko.

Poškodba sprednje križne vezi – pogost izziv profesionalnih in rekreativnih športnikov.

VIDEO RAZLAGA ORTOPEDSKEGA KIRURGA:



Link title

Muhamed Baltić, borba s poškodbami

Muhamed Baltić

/izjava-jure-franko

Jure Franko, konec bolečin v kolenu

Jure Franko

Sodelujemo z zdravstvenimi zavarovalnicami:

triglav allianz vzajemna merkur generali prva zdravstvena asistenca TBS team 24
Naročite se na pregled

Za uspeh zdravljenja je ključno pravočasno ukrepanje in prava diagnoza. Naročite se na pregled pri naših specialistih.

Naročite se